BucasporFan.Com | Bucaspor Haber Sitesi

TFF’nin Akademi Kararına Büyük Tepki

TFF, 2017-2018 sezonunda Gelişim Ligleri’nde değişikliğe gitti. Yeni sezonda TFF Gelişim Ligleri’ne sadece Süper Lig ve 1. Lig ekipleri katılabilecek. 2 ve 3. Lig kulüplerinin tüm altyapı takımları yerel liglerde mücadele edecek. Bu duruma Bucaspor Futbol Akademisi başta olmak üzere tüm kulüpler şiddetle tepki gösterdi…

Bucaspor Futbol Akademi Başkanı Halil İbrahim Ülgen’in Radyo Spor’a yaptığı açıklama 

Bucaspor Akademi Başkanımız İbrahim Halil ÜLGEN, Radyo Spor' a…

Bucaspor Akademi Başkanımız İbrahim Halil ÜLGEN, Radyo Spor' a canlı bağlandı ve Gelişim Ligleri hakkında konuşma yaptı. Paylaşarak TFF'nin bu kararını dile getirelim. Kabul Etmiyoruz 😡TFF, aldığı skandal kararla Akademi Liglerine sadece Süper Lig ve TFF 1. Lig takımlarını almıştır. Bu skandal kararla Türkiye'nin en iyi Akademisine sahip bugüne kadar sayısız başarı elde etmiş ve Türkiye futboluna sayısız futbolcu yetiştirmiş Bucaspor Futbol Akademimiz, Akademi Liglerine alınmayıp Bölgesel'de mücadele etmeye mahkum edilmiştir. TFF'yi aldığı bu skandal karardan dolayı kınıyor ve yapılan bu yanlıştan dönülmesini diliyoruz 👊#ForzaBucaspor #Bucaspor #BucasporFutbolAkademisi #Buca #İzmir #Türkiye #Futbol #Football #SarıLacivert #BatınınEnFanatikleri

BucasporFan.Com paylaştı: 13 Temmuz 2017 Perşembe

 

TÜFAD Aydın Şubesi Başkanı Teyfik Ata Tekin’in Tepkisi 

TÜFAD Aydın Şubesi Başkanı Tevfik Ata Tekin değişikliği yapan TFF’ye tepki gösterdi. Tekin, “Bu değişiklik, 2 ve 3. Lig kulüplerinin yaşam haklarına tecavüzdür” dedi.

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Aydın Şube Başkanı ve 3. Lig ekibi Bergama Belediyespor’un Alt Yapı Koordinatörü Tevfik Ata Tekin, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’e Gelişim Ligleri’nde yapılan değişiklikten dolayı tepki gösterdi.

MALİ FAİR PLAY KRİTERİ

Gelişim Ligleri’ne 2 ve 3. Lig kulüplerinin katılamayacak olmasından dolayı TFF’ye tepkisini dile getiren Başkan Tekin, “Türk futbolunun gelişmesi ve kalkınması için mutlaka öz kaynaklardan oyuncu yetiştirilmesi, herkes tarafından bilinen bir gerçektir. UEFA’nın TFF’den istediği ve tutmak zorunda bıraktığı kriterler var. Bu kriterler arasında da en önemlisi Mali Fair-Play kriterleridir. Mali Fair-Play kriteri şu anda Süper Lig ve 1. Lig takımlarına uygulanmaktadır. Önümüzdeki yıldan itibaren 2. Lig, daha sonrasında 3. Lig’de de uygulanacaktır. Bu neyi beraberinde getirecek? TFF, Mali Fair-Play ile kulüplerin gelir ve giderin denk olmasına yani bir kulübün çok fazla harcama yaparak borçlanmasını istemiyor. Mali Fair-Play’e uymayan kulüpler puan silme ve bir alt lige düşme cezaları alabiliyor. Şimdi burada 2 ve 3. Lig kulüplerinin Mali Fair-Play’e takılmamasının en önemli çıkış yolu, kendi alt yapısından oyuncu yetiştirip oynatabilmesidir. Gelişim Liglerine katılmayan kulüpler nasıl yerel liglerde oyuncu yetiştirip, Mali Fair Play kuralına ayak uydursun!” dedi.

“TÜRK FUTBOLUNA YAPILAN EN BÜYÜK DARBEDİR”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in Gelişim Ligleri’nde yaptığı bu değişiklikle Süper Lig ve 1. Lig kulüpleri alt yapılarının tekelleşmeye gidildiğini belirten Tekin, “Profesyonellik hayali kuran genç oyuncularımız için Gelişim Ligleri bir vitrindir. 3. Lig ekibimiz Aydınspor 1923, 2. Lig temsilcimiz Nazilli Belediyespor ve görev yaptığım Bergama Belediyespor kulüpleri Gelişim Liglerine katılamayacak. Bu kulüplerimiz yerel liglerde mücadele etmek zorunda kalacak. Yerel liglerde oynanan maç sayıları çok düşük ve oradan profesyonelliğe sıçramak da çok zor. Zorluk derecesi yüksek maçlar, Gelişim Ligleri’nde daha fazladır ve daha çok maç oynama imkanı var. U14, 15, 16, 17 ve U19 liglerinde beş yıllık bir süreçte 200’e yakın müsabakayla bu gençlerimiz profesyonelliği aday konuma geliyor. 2 ve 3. Lig kulüplerinin Gelişim Liglerine katılmaması, Türk futboluna karşı yapılan en büyük darbedir. Bu değişiklik bir hatadır. Hatadan bir an önce geri dönülmelidir” diye konuştu.

“ALTTA KALANIN CANI ÇIKSIN”

Bu değişikliğin büyük kulüplere yarayacağını kaydeden Tekin, “Hiç emek harcamadan 1. Lig ve Süper Lig kulüpleri yetiştirilen sağlam, kaliteli ve yetenekli çocukları alarak kendi katma değerlerine değer katacak. Bu çocuklar sonra milyonca liraya büyük kulüplere satacaklar. Bu kulüpler ayakları yere sağlam basacak. Bu değişiklik, 2 ve 3. Lig kulüplerinin yaşam haklarına tecavüzdür. 1. Lig altında kalan kulüplerimizin canı çıksın. Türk futbolun kalitesini bu değişiklik düşürür. Bu anlayış bizi dışa bağımlı hale getirir ve belirli bir süre içerisinde 2 ve 3. Liglerde oynayacak oyuncu bulamayacağız. Süper Lig, 1.Lig ve amatör ligler gibi dışarıdan yabancı futbolcu transferi etmeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

“AYAKLANDIRACAĞIZ”

Türkiye’deki tüm kulüplerin harekete geçerek, TFF’nin yaptığı değişikliği, eski haline getirmesi için tepkisini faksla bildirmesini isteyen Tekin, “Bununla ilgili olarak bizzat Buca ve Altay’ın da içinde bulunduğu Ege kulüplerini harekete geçirdim. Hatadan geri dönülmesi ile Ege Bölgesi’nden 16 ve Marmara Bölgeleri’nden 14, 2. ve 3. Lig kulübü TFF’ye faks çekti, hatadan geri dönülmesi için ayaklandı ve tepkilerini ortaya koydular. Diğer bölgelerdeki kulüplerimize de ulaşıp Gelişim Liglerine katılmak isteyen kulüplerimizin Federasyona Faks ile isteklerini bildirmeleri için yoğun mesai harcıyorum. Gelişim Ligleri’ne katılmak istemeyen kulüpler katılmasın, katılmak isteyenlere de engel olunmasın. 2 ve 3. Lig’deki 80 kulübün görüş ve önerisi alınmadan yapılan bir değişikliği şiddetle kınıyorum. Tepkilerimizi arttırarak çığ gibi büyütelim. TFF’nin bu tepki karşısında duyarsız kalmayıp Gelişim Ligleri’ne yaptığı değişikliği düzeltsin. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

“FAKS ÇEKELİM”

Türkiye Futbol Gelişim Direktörlüğü, gelen tepkilerden faks numarasını kapattığı ve sadece TFF’ye faks çekilebildiği belirten Başkan Tekin, tüm profesyonel kulüplerin Gelişim Ligleri değişikliğinin eski haline geri döndürülmesi için TFF Genel Sekreterliğinin 02163191958’li numarasına faks çekmelerini istedi.

ALTAY’DAN BÜYÜK TEPKİ VAR

Seçmelerimize TFF Gölge Düşürdü (!)

Altyapı seçmelerinde 10-11-12 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan seçmelerin ilk 2 gününü çok verimli tamamladı.
10 Temmuz tarihinde 2001-2002 yaş gruplarındaki seçmelere toplamda 120 sporcu katılırken, 11- Temmuz tarihinde ise 2003-2004 yaş gruplarının seçmesi 110 sporcu katıldı. 12 Temmuz 2017 tarihinde ise 2005-2006 yaş gruplarının seçmesi olacak. Katılımın bu denli çok olması Altyapı Teknik Direktörümüz Levent Bayraktar’ı ve diğer antrenörleri oldukça mutlu etti. Ayrıca Bayraktar, “Yapılan seçmelere yoğun ilgi oldukça fazlaydı. Bu bizleri çok mutlu etti. Ama TFF’nin aldığı karar ciddi anlamda Türk futbolunu olumusuz etkileyecek. Bunun için gerekli çalşmaları Türkiye’deki tüm kulüp yöneticilerinin tepkisi olacaktır. Bizde bu durumun düzelmesini ve bir an evvel Gelişim liglerinin devam etmesini diliyoruz”dedi.

Gözüaçık, “Bu bir futbol katliamıdır”

Altyapı İdari Direktörümüz Mahmut Gözüaçık, “Evet bugün takımımız için seçmeler yapıldı. Buda bizi çok geniş katılımın olması sebebi ile mutlu etti. Fakat TFF’nin son açıklaması bizleri hayretler içerinde şaşkına çevirmiş durumda. Alınan karar ise 2. Lig ve 3. Ligde gelişim Liglerinin kaldırılması, Türk futboluna balta vurulması demektir. Seçmelere katılan ve hayallerinde Gelişim Liglerinde oynamayı umut eden oyuncularımız, artık böyle bir ligde oynama şansı kalamamıştır. Seçmeler de amacına ulaşmamış oluyor. Ne yazık ki üzülerek söylüyorum. “Çocuklarımızın hayalleri ile oynadılar.” Bu yanlıştan TFF’nin bir an önce dönmesi gerekiyor. Şu anda ülkemizdeki 2.ve 3. Ligde mücadele eden takımlarla birlikte karardan geri adım atılması için gerekli mücadelemizi sürdüreceğiz. Ülkemizde futbolun gelişimi için futbol okulu, eğitime başlama yaşına, 5 yaşına kadar indirmiş bulunmaktayız. Çocuklarımızın Avrupalı meslektaşları kadar başarılı olabilmeleri için, futbola zamanında başlatmış oluyoruz. Eğitim sürecinde gelişimi tamamlayan çocuklarımızında 14 yaşında Akademi Gelişim Liglerinde oynayarak daha hızlı bir şekilde yol kat eceklerini çok iyi biliyoruz. Fakat kendi Amatör Liginde, profesyonel bir takımın altyapısı ile Amatör bir takımın altyapısının müsabakası, ağır siklet boks şampiyonasında tüy siklet boksörünü dövmesi gibi aynı derece bir katliamdır. Buna da Amatör Spor Kulüplerinin itiraz edip, böyle bir düzene önce onların karşı çıkması gerekiyor”dedi.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir