BucasporFan.Com | Bucaspor Haber Sitesi

Suavi Yardımoğlu ; “Esrarengiz Aday, Esrarengiz Kader…”

Eriş; Onur Mücadelesi Nasıl Olurmuş Göstereceğiz ! - Bucaspor
suavi-yardımoğlu-bucaspor9 Eylül gazetesi köşe yazarı Suavi Yardımoğlu, Bucaspor’umuzun son dönemde yaşadığı belirsizlikler hakkında yazdığı köşe yazısı sizlerle…

İzmir’in son Süper Lig temsilcisi Bucaspor’da ilginç işler oluyor. Kentimizin sarı lacivertli ekibi 2010-2011 sezonunda Süper Lig’e veda ettikten sonra, 16 kez yer aldığı 1. Lig’e de mendil sallarken, ikinci kez düşme acısı yaşadı. Bucaspor son olarak 2008-2009 sezonunda mücadele ettiği Spor Toto 2. Lig’de yıllardır alışık olmadığı bir deneyim yaşayacak, hem de iki yıl transfer yasaklısı olarak…

Teknik Direktör Levent Eriş de bir dönemler formasını giydiği, yetiştiği, ünlendiği “Levent Eriş” olduğu topraklara ait bir takımda, kariyerini bir lig aşağı çekme pahasına görev almaya hazırlanıyor. Tek şartı “laf olsun” diye orada bulunmamak ve 16 yıl yer aldığı 1.Lig’in gediklilerinden olan sarı lacivertli renkleri, yeniden ait olduğu, yakıştığı yere geri döndürmek. Eriş’in yol haritası ise sadece yönetimin yazgısına bağlı değil.

Bu zor ortamda bir kenetlenme, feda yılı beklenirken, Belediye ile kulüp arasına esrarengiz bir aday yüzünden karakedi girmiş durumda.

Eskiden büyük görüş ayrılıklarını dahi “kol kırılır yen içinde kalır” örneği, bünyesinde eriten ve sonuçta Buca ilçesinin kapılarını ulusal platformlara açan, kentin en önemli markası Bucaspor’u her değerin üstünde tutan, anlayışın artık ne yazık ki yerinde yeller esiyor. Her kafadan bir ses çıkıyor.

Kimin haklı kimin haksız olduğunun kararını verecek olan elbet sarı lacivertli camia… Biz bu konuda ne savcılık ne de yargıçlık yapabiliriz.

Bizi üzen kentin son Süper Lig temsilcisinin, özellikle son yıllarda politik çekişmelerin odağında giderek kan kaybetmesi ve Seyit Mehmet Özkan’ın da ayrılmasıyla darbe yiyen, bir dönemler modeli Avrupalara örnek gösterilen altyapının da eski günleri mumla arar olması. Bu gidişin sürmesi halinde de bir kent değerinin daha yitip giderek, önce 3.Lig sonra da amatör lig sarmalında debelenip duracak olması…

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve bir kısım taraftarların genel kurula gidilmesi için yaptığı çağrılar Buca’da iki başlı soğuk bir savaş yarattı. Bu çağrı, yönetim cephesinden “Burada seçilmiş bir yönetim var. Baskıyla bize kimse olağanüstü genel kurul kararı aldıramaz. Birilerinin itmesiyle hareket etmeyiz, bizim de bir onurumuz var” açıklamasıyla şiddetle reddedildi.

Belediye cephesinden ise önemli bir finansör olduğu ve yönetimin görevi artık devretmesi öngörülüyor. Ancak bu esrarengiz aday kim? Hangi mali portföyle gelecek? Yoksa eski bilindik isimlerden biri mi olacak? Belediye kanadı yönetimi düşürmek için blöf mü yapıyor? Orası gizemini koruyor.

Öte yandan yine Belediye ve camianın bir bölümü, genel kurulda “transferin önünü açacağız” sözünü veren, ancak takımın küme düşmesini önleyemeyen yönetimin, yeni bir genel kurula giderek, hiç olmazsa güven tazelemesini bekliyor.
Başkan Çetin Kayışlı’nın yurtdışından gelmesi bekleniyor.

Ne var ki Başkan yerine, kulübe her gün yeni yeni icralar geliyor. Eldeki mevcut futbolcular da paralarının ödenmemesini fırsat bilerek ve 2.Lig yerine daha üst liglerde yer alma adına Federasyon’a başvuruyor. Bu gidişle elde kalacak kadro, yönetmelik sınırlamaları ve transfer yasağı ile zaten yeni kadro oluşturmanın hayal olduğu yeni sezonda paraşütsüz inmeye aday.

Üstelik FIFA’dan her an yeni puan silme, belki de bir lig aşağı indirme cezaları gelmesi olasılığı da “Demokles’in kılıcı” gibi kulübün tepesinde bekliyor.
Her dönem Belediye ile kol kola yürümeye alışmış olan kulüp adına bir an önce konsensüs sağlanması şart. Gerek Belediye, gerekse yönetim cephesinden atılacak tarihi adımlar sarı lacivertli kulübün yazgısını çizecek.

Esrarengiz adayın mı göreve geleceğini, yoksa kulübün esrarengiz kaderini mi yaşayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Dileriz çok geç olmadan bir şeyler yapılır. İzmir Futbolu olarak, bir kent değerini daha, tarihin derinliklerine terk etmemiş oluruz.

Kaynak: GazeteDokuzEylul.Com

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir