BucasporFan.Com | Bucaspor Haber Sitesi

Cihan Harbi Başladı !

Bucaspor’un en zor gününde başkanlık koltuğuna oturan Cihan Aktaş zorlu mücadelede yaşadıklarını, planlarını ve bilinmeyenleri 9 Eylül Gazetesi Spor Müdürü Mutlu Yılmaz’a anlattı…

Daha 8 yıl öncesine kadar İzmir’i Süper Lig’de temsil eden tek kulüp olan Bucaspor’un hikayesi üzüntü verici… Tesisleri ve stadıyla markalaşmaya doğru giden Fırtına’nın üzerine karabasan öyle bir çöktü ki kendini 3.Lig’de buldu. Başkanlar, başkanları kovalarken koskoca camia uçurumun kenarına geldi. İşte bu sırada beklenen kurtarıcı başkan sürpriz bir isim oldu: Cihan Aktaş…

Genç iş adamı kimsenin yanaşmaya cesaret edemediği borçların altına elini sokup Bucaspor’a nefes verdi. Peki kim bu Cihan Aktaş? Çiçeği burnunda başkan merak edilenleri Spor Müdürümüz Mutlu Yılmaz’a anlattı. İşte satırbaşlarıyla Bucaspor’un yeni başkanı: “Başkanlık kararı benim için de sürpriz oldu. 3 günde karar verdim. İş hayatından beni tanıyan çok. Ancak taraftar arasında tanıyan da var, tanımayan da… Ne yaptığımızı merak ediyorlar. İnşaat işleri yapıyorum. AVM var, kendi markalarım var, yurt dışında köpek maması ve deri işi yapıyorum. Avrupa’daki sosis fabrikalarının bağırsak tedarikçisiyim. Serbest bölgede ve Manisa’da yerlerim var.

HERKES KULÜBE DESTEK VERMELİ

Zor bir süreç olacağını biliyorduk. Fakat daha fazla destek olur diye de düşünmedim değil. Bucaspor için ne gerekiyorsa yapıyoruz. adeta bir savaş veriyoruz. Sayın Valimiz Erol ayyıldız ile görüştük ve bizimle çok ilgilendi. Her türlü desteği vereceğini söyledi. Kendisi de eski futbolcu olduğu için spora güzel bakıyor. Para anlamında ise sağdan soldan alacağımız destekle bu işler yürümez. Bağışlar tabii ki olur. herkes için moraldir bunlar. ama kulübü kendi parasıyla yaşar hale getirmemiz gerekiyor. Akademi’nin yönetimi ile de görüştük. Futbol okulları ve öğrenci sayısını artırmalıyız. Bunun için duyuruları artırmaya çalışıyoruz. Markalaşma ve reklam konusunda kendi şirketlerimden dolayı tecrübeliyim. Bu anlamda iyi yerlere geleceğiz.”

YENİ BİR SİSTEM KURACAĞIZ

Geldiğimizde işlemeyen bir kulüp bulduk. Yeni bir sistem kurmak için çalışıyoruz. Biz de gelip eski başkanlar gibi yaparsak düze çıkamayız. Gider kalemlerini kısmaya çalışıyoruz.

Futbol takımına ve teknik ekip için elimiz açık. parayı borç olarak ya da alacak mantığında vermiyorum. Bu işe girerken bize maliyetini hesaplayıp girdik. 45 milyon TL borcu olan kulübü 50 milyon TL borca çıkartacaksak biz niye geldik. Sistem oturana kadar mali destkek benim. Sonrasında kulüp kendine bakacak hale gelecek. akademi ile tek vücut olarak hareket ediyoruz. O tarafın da mali tablosu benim kontrolümde. Yönetimler birleşti tek çatı altında toplandı. tek başkan var. O yüzden Akademi’ye taşındım. Oranın eksiklerini de görüp tamamlamam gerekli. Yapılanma içindeki ilk hedefimiz 1 yıl içinde borçlanmayı dengeye getirmek.

STORE KULÜP BİNASINA TAŞINACAK

Altyapının ve A Takım‘ın koşullarını iyileştiriyoruz. Tesisimize ve sahalarımıza el atmaya başladık. Kulüp binasındaki tüm yönetimi Kaynaklar’a taşıyoruz. Odaları tadilatta ve hazır duruma gelecek. Buca Store’u ise kulüp binasında bulunan yere taşınıyor. Burada maliyeti de düşünüyoruz. Kulüp binasında bir kişi, Buca Store’da bir kişi duracağına tek kişi aynı yerde iki işe bakabilir. Store için bir atak yapacağız.

Sosyal medyadan taraftarımız sağolsunlar bu konuyu çok soruyorlar. Gönülden destek olmak isteyen taraftara sahibiz.

HAVUZU 50 TL’YE KİRAYA VERMİŞLER

Kulüp binasının yeri güzel. Gelir getirici bir çalışma yapmak istiyoruz. Belki kiraya verebiliriz. Her kaynak bizim için önemli. Yine bizlere maddi anlamda fayda sağlayabilecek bir havuzumuz var. Salon ve kurs alanıyla birlikte aylık 50 TL gibi bir rakama kiralanmış. Böyle bir şey nasıl olabilir? Kendisi kulübe destek olan bir kişiymiş. İyi de bir insan… Ancak 50 TL olabilir mi? Yıllık 600 TL yani. en az 10 bin TL almalıyız. Mutlaka çözüme kavuşturacağız. Sahalarımızın kiraları eski başkanlardan Çetin Kayışlı’ya gidiyor. 8 ya da 10 ay kadar daha var sözleşmesi. Kulübün yerleri var. üzerinde hakimiyetimiz yok. Hepsi sözleşme ile birilerine verilmiş. Fakat hiç bir eski başkanı suçlamıyorum. Olaya sadece iş hatası olarak bakıyorum. Kimseye zarar vermek istemem ama kulübün haklarını gözetmek zorundayım. Hukuki olarak çözüm üretmeye çalışıyorum. Mali müşavirimiz gelip kulübü inceledi ve bununla ilgili bana bir rapor sunacak.

ATIL BİNAYI OTEL HALİNE GETİRİYORUZ

Atıl binayı otel haline getiriyoruz. Havuzun olduğu binayı tadilatla adeta yeniden inşaa
ediyoruz. Odalar ve yataklar yenileniyor. Otel haline getiriyoruz. O alanı futbol kulüplerinin kalabileceği ve kamp yapabileceği bir yer olacak. Gelen kulüpler bizim sahalarımızı ve havuzu kullanabilecek. İzmir kulüpleri ile görüşeceğiz ve maç yapmak için gelen deplasman takımlarını bize yönlendirmelerini isteyeceğiz. Hem ulaşım açısından kolay yerdeyiz, hem de fiyatlarımızı ucuz tutacağız. 25 kişi geldiğinde 15 gün kamp yaptığında ciddi paralar ortaya çıkıyor. Her şeyden öte kulübümüzün prestiji açısından tesislerimiz güzelleşmiş oluyor. A takım’ın istirahat etmesi için yapılan yerlere girdim. Yıllardır kapısı açılmamış. İnanılmaz havasız atıl kalmış. Kendi tesislerimizde turnuvalar düzenleyeceğiz. Bunun için gelecek çocukların kalacağı yerler olacak. Bu tesisi onun için de kullanacağız.

TESİSLERDE KAFASINA GÖRE YER ÇEVİRMİŞLER

Bakıyoruz Kaynaklar’da birileri gelmiş kendine çitle yer çevirmiş. Bununla da ilgileneceğim. Bir anda geler gelmez bir çok problemle uğraştık. Kim olduklarını öğrenip ona göre çözüm üreteceğiz. Arsanın hissedarlarından olduğu söylenir. Öyle bile olsa hisse sahibi oranın sahibi değildir. Kafasına göre iş yaparsa içinden çıkılmaz bir hale düşer tesisler.

TAŞERONLARIM REKLAM VERECEK

Destek için her şeyi yapıyorum. Kendi çalıştığım taşeronlarıma şart koştum. Benimle çalışan herkes gelip stada reklam verecek. Tüm markalarımla reklam için görüşüyorum. 40 tane yerimiz var mutlaka dolmalı. Stadın o şekilde görünmesi önemli. Yıllardır kulübe her cuma balık getiren insanlar varmış. Öyle insanların vefası beni derinden etkiliyor. Gönülbağı olanları küstürmüşler. Bizim herkese kapımız açık.

SPOR KULÜBÜ OLMAK İSTİYORUZ

Sadece futbolla sınırlı kalmak istemeyiz. İlerleyen dönemlerde kulüp dinamikleri tekrar normale döndüğünde farklı branşların da olmasını isteriz. Bucaspor futbol kulübü değil, Bucaspor Spor Kulübü olmak isteriz. Futbolu sade Anonim Şirket modeline geçirmek istiyoruz. Hatta AŞ olurken taraftar derneğini de hissedar yapacağız. Bucaspor, Akademi ve taraftar derneği üç hissedar olarak öncelikli olacak. Dernekte diğer spor branşları devam eder.

SOSYAL MEDYA YENİDEN CANLANDI

Stat ile ilgili bakımlar başladı. Balkon Tribünü için henüz bir girişim yapmadık. Ancak belediye ile görüştük. Taraftarların oturduğu kırılan koltuklar yenilenecek. Kulüpte başka yenilikler de yaptık. Sosyal medyamız canlandı. Gönüllü arkadaşlarımız var yapan. İyi de idare ediyorlar.

BELEDİYEDEN GÖĞÜSREKLAMI İSTEDİK

Sponsor arayışlarımız başladı. Öncelik sponsorlarımız olacak. Bunun yanında Buca Belediye’sine de başvurduk. Onların da şirketleri var. Örneğin bir Bucamar var. Gel göğüs reklamını al dedik. Sırt reklamı var ama temlik konulduğu için kulübün kasasına girmiyor. İsim sponsoru da gelirse düşünebiliriz. Bunun yanında stattaki tribünlere de sponsor almayı istiyoruz.

YAĞLI BOYA TABLO YAPIYORUM

İş dışında kendime ayırdığım zaman artık sınırlı. Ancak en önemli uğraşım yağlı boya tablo yapmak. İyi de yaptığım söylenir. Önümüzdeki zamanlarda bir sergi açma planım var. Spor yapmayı seviyorum. Yıllarca her sabah koşmadan güne başlamazdım. Fakat şimdi yoğunluktan ihmal ediyorum. Güne saat 06.30’da başlarım görüşmelerim gece 00.00’a kadar devam eder. Günde 3 ya da 4 saat uyurum. Çalışmayı sevdiğim için varım. işletmelerimi ve Bucaspor’u daha iyi yerlere getirince tempoyu düşürebilirim.

MAÇLARI İZLERKEN KEYİF ALIYORUM

Maçları izlerken büyük bir keyif alıyorum. Özellikle bizim çocukları ilk iç saha maçında izlerken inanılmaz zevk aldım. Top kaleye gimedikçe üzüldüm ve gerildim. Şanssızdık. Herhangi bir uğurum ve batıl inancım yok.

Kaynak: 9 Eylül | Mutlu Yılmaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir