BucasporFan.Com | Bucaspor Haber Sitesi

Bucaspor’umuzun Genel Kurulu’na Bilirkişi Tespiti

unnamedİzmir’in köklü spor kulüplerinden biri olan Bucaspor’umuzun 4 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleşen olağanüstü genel kurulunda yaşanan ve sonrasında ortaya atılan iddialar üzerine bazı üyeler tarafından yargıya taşınan genel kurula ilişkin belgelere bilirkişi tespiti yapıldı…

Bucaspor’un 4 Ağustos’ta yapılan ve başkanlığa yeniden Çetin Kayışlı’nın seçildiği olağanüstü genel kurula ilişkin bazı üyelerin açtığı davada kulübe ait bazı belgelere bilirkişi tespiti yapıldı. Genel kurulda yaşandığı iddia edilen usulsüzlüklere itiraz eden üyelerin vekili olarak davaya müdahil olan avukat Levent Kütük, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir 11. Asliye Hukuk Mahkemesi ve bilirkişi heyetinin Bucaspor Kulübü binasında yaptığı tespit ve daha sonra elde edilen bilgi ve belgelerin de incelenmesi sonucunda hazırlanan raporun mahkemeye sunulduğunu belirtti.

Avukat Kütük açıklamasında, Bilirkişi Heyeti tarafından mahkeme heyetine sunulan şu tespitlere de yer verdi:

“1-Bucaspor Kulübü Dernek Tüzüğü’nün 6. Maddesinde özetle, ‘Üyelik için kulüp başkanlığına müracaat edilir’, ‘üye kayıt formu yapılır’, ‘kayıt formu kulüpte üyelerin görebileceği uygun bir yerde 10 gün süre ile sergilenir’ ifadeleri yer almaktadır. Ancak, kongre günü üye kaydı yapılmış ve hazirun cetveline eklenmiştir.

2-Tüzüğün 15. Maddesine göre yönetimin Genel Kurul’dan 15 gün önce üyelerin listesini hazırlaması ve Genel Kurul’un yerini, gününü, saatini, gündemini ilan ederek, toplantıya çağırması gerekirken; Hazirun listesine tüm taleplere rağmen, Genel Kurul günü 17: 30’a kadar ulaşılamamıştır. Genel Kurul kararları, tüm üyelerin ulaşabileceği hiçbir mecrada duyurulmamıştır.

3-Bucaspor Yönetimi, Genel Kurul öncesi aidat ödemediklerinden bahisle, isimler belirtilmeden genel bir ifadeyle, 29.06.2015 günü, 2015/36 sayılı kararla, aidatlarını ödemeyenlerin üyelikten çıkarılması kararı almıştır.

4–Genel Kurul 115 imza ile (Sayının doğruluğu tespit edilememiştir) başlamış ve birçok kişi imza attıktan sonra Genel Kurul’un başlamasını beklemeden salondan ayrılmıştır. İmzalara ilişkin Divan ve mevcut üyeler sayım yapılması talebini reddetmiştir.

5-Genel Kurul’a katılanlar ile hazirun listesinde yer alan katılan sayılarının birbiri ile tam olarak örtüşmediği tespit edilmiştir.

6- Genel Kurul esnasında tutulması gereken toplantı tutanağının olmadığı ve 30 gün içinde oluşturulup sunulacağı beyan edilmiştir. Yine toplantı esnasında divan başkanı ve üyeler tarafından herhangi bir tutanak tutulmadığı da bu beyanda yer almaktadır. Divan Kurulu Başkanı ve üyeleri de Genel Kurul Tutanağı’nın 18.08.2015 tarihinde (seçimden 14 gün sonra) yazılıp, imza altına alındığını beyan etmiştir.

Toplantı tutanağının hazırlanabilmesi için kamera kayıtları Bucaspor Kulübü’nden ve Buca Belediyesi’nden istenmişse de, önceden kayıt alınması gibi bir talep olmadığı ve bu nedenle de kayıt yapılmadığı için verilememiştir.

7-Üye kayıt defterleri dosyaya ibraz edilmemiştir.

8-Dernek tüzüğü madde 23/a’da belirtildiği üzere, ‘yönetim ve denetim kurulu seçimleri listelerin oy sandıklarına atılması suretiyle gizli oyla yapılır.’ Ancak, tespitte ‘oy pusulası olmadığı, açık oylama yapıldığı’ belirlenmiştir.”

Kütük, açıklamasının sonunda, kanuni tespitlerin ve raporların 4 Ağustos’ta yapılan Bucaspor Olağanüstü Genel Kurulu’nda tüzüğe ve dernekler mevzuatına aykırılıklar olduğunu ortaya çıkardığını söyledi.

Kaynak: Haberler.Com

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir