BucasporFan.Com | Bucaspor Haber Sitesi

Bucaspor Futbol Harabesi!

Roma’daki gururumuz Cengiz Ünder’in yetiştiği Buca Futbol Akademisi’nin şimdiki hali yürek sızlatıyor… Bir dönemin futbolcu fabrikası olan, Cengiz Ünder ve Salih Uçan gibi yıldızların yetiştiği, Türkiye’ye model olarak gösterilen tesisler adeta harabeye döndü. Bucaspor yönetiminin maddi imkansızlıklar nedeniyle yeterince ilgilenemediği tesiste, gençler çöp içinde futbolcu olma mücadelesi veriyor…

Bucaspor Gençliği Türkiye’nin Geleceği’ sloganıyla başlamıştı hikaye… Bucaspor, Seyit Mehmet Özkan önderliğinde ‘Buca Futbol Akademisi’ adıyla Türkiye’de altyapı konusunda öncü kulüptü. Kaynaklar’daki Buca Futbol Akademisi, modern görünümü ve minik futbolculara sağladığı olanaklarla Türkiye’de tekti. Fitness salonundan kapalı spor salonuna, plaj futbolu sahasından şut çalışma sahasına, havuzdan eğitim dersliklerine, hobi salonlarından konaklama odalarına kadar eksiksiz bir kompleksti. Binlerce sporcunun eğitim gördüğü, onlarca antrenörün görev yaptığı akademide düzenlenen turnuvalar uluslararası çapta ses getirirdi. Roma formasıyla fırtınalar estilen Cengiz Ünder ile yine İtalya’da Empoli’de görev yapan Salih Uçan gibi yıldızların futbolla tanıştığı, İngiltere’de Leicester forması giyen Çağlar Söyüncü’nün de bir dönem top koşturduğu, daha birçok yıldızın da filizlendiği yerdi Buca Futbol Akademisi.

SAHADA ÖLÜ KUŞ BİLE VAR

2008’de o dönemki A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim’in ziyaret ettiği, futbolcu yetiştiriciliği konusunda ülkemize model olarak gösterilen Buca Futbol Akademisi tesislerinin son hali ise yürekleri sızlatıyor. Terim’in övgüler yağdırdığı tesislerde şimdilerde gencecik çocuklar sağlıksız şartlarda yaşıyor, pislik içerisindeki saha ve salonlarda futbolcu olmaya çalışıyor. Ziyaretçinin ve sporcu velilerinin eksik olmadığı tesisin hareketli halinden şimdi eser yok. Hobi salonundaki bilardo masası kullanılamaz, langırt ise oynanamaz halde. Tesis girişindeki süs havuzu kırık dökük, içinde de su yok. Kapalı spor salonunun çatısından en ufak bir yağmurda bile su damlıyor. Eskiyen parkelerin üzerinde ölmüş kuş bile bulmak mümkün. Fitness salonundaki birçok alet bozuk, etraf da uzun süredir temizlenmiyor.

YABANCI SINIRI TARTIŞMASI

Harabeye dönen akademideki çocukların kaldıkları odaların sıvaları bakımsızlıklan dökülürken, yataklar ve çarşaflar ile çöp kovaları birbirine karışmış vaziyette. Hala kullanılan soyunma odalarındaki dolaplar kırık dökük. Parasızlıktan temizlik görevlisinin çalıştırılamadığı tesisteki az sayıda antrenör de çaresizlikle bazı bölgeleri çocuklara temizlettirmeye çalışıyor. S. Mehmet Özkan döneminde yaptırılan plaj voleybolu sahası otlarla kaplanırken, şut sahası ile havuz da görünümü ile iç acıtıyor. A Takım Kamp Merkezi’nin karşısındaki Buca Futbol Akademisi Tesisleri’nin yanındaki futbolcu lojmanları ise kaderine terk edilmiş. Futbolu yönetenlerin yabancı sınırı tartışmaları ile zaman geçirdiği bu dönemde Buca Futbol Akademisi’nin hali ‘Türkiye’de neden fazla iyi oyuncu yetişmiyor’ sorusuna cevap niteliğinde.

Nasıl bu hale geldi?

Buca Futbol Akademisi’nin bu hale gelmesinde birçok etken var. 2010-2011’de Süper Lig’den büyük bir borç yükü ile düşen kulüpte göreve gelen başkanlar mali durumu düzeltemedi. Asbaşkan Mehmet Sevinç, 2017 yılında başkanlıktan ayrılan Çetin Kayışlı’nın alacaklarına karşılık Bucaspor’un Cemil Şeboy Tesisleri’nin aylık 55 bin TL’yi bulan gelirine el koymasının bu durumda etkili olduğu belirtti. Sevinç, “Söz konusu para daha önce akademiye aktarılıyordu. Şimdi bu gelirin olmaması tesislerin mevcut hale gelmesinin en önemli nedenidir” diye konuştu.

Piriştina söz verdi, yapmadı

Bucaspor Asbaşkanı Mehmet Sevinç, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’nın kendilerine verdiği sözleri tutmadığını söyledi. Buca Futbol Akademisi’nin yanındaki futbolcu lojmanlarını yönetim olarak elden geçirmeye kadar verdiklerini söyleyen Sevinç, “Biz orada tadilata başladık. Sonra Piriştina bize ‘Orası Bucaspor’a yakışmaz. Biz belediye olarak orayı tamamen düzelteceğiz. Siz karışmayın’ dedi. Biz de beklemeye aldık ancak 2 buçuk aydır bir çivi bile çakmadılar. Bununla kalmayıp bizi de engellediler. Kulüp başkanımız Cihan Aktaş, geldiğinden bu yana yabancı oyuncu borçlarını kapatıp, kulübün FIFA’dan alabileceği cezaların önüne geçti. Ciddi fedakarlıklarda bulundu. Ancak belediyeden hiçbir yardım alamadık” dedi.

Kaynak: Abdullah Çelebi/İzmirGazetesi

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir